Elucidations

Elucidations
  DRAGONFLY RECORDS
  Compilation
  Elucidations
  2002

   1. Ott meets Billy the kid
   OTT
   2. Arachnoid dub
   KIWA
   3. Last summer (dub)
   DRUM DRUIDS
   4. Monkey puzzle
   HUMITO
   5. Sign of bliss
   VIOLET VISION
   6. Scheming
   LUSINE ICL
   7. Himalayan dub
   THE KUMBA MELA
   8. Return to rama
   ABACUS
   9. Wider horizons (drum druids rmx)
   HUMITO

______________________________

W kwietniu 2002 roku Dragonfly Rec. (bądź też uściślając sublabel Liquid Sound Design) wypuszczają nawiązującą do swojej poprzedniczki MANA MEDICINE składankę o wdzięcznym tytule – ELUCIDATIONS. Album na pewno bardzo różniący się od swojej nieoficjalnej młodszej siostry. Klimat, jaki panuje na składance „ WYJAŚNIENIA” to soczysty psychedeliczny dub, ociekający grubymi liniami basowymi i bardzo mocno zarysowaną stopą. Nie brakuje tutaj też tzw. 'kwaśnych’ motywów i powykręcanych dźwięków.

“ELUCIDATIONS is another album that any chillout lover shouldn’t be without.”

The Kumba Mela, Ott, Abacus czy Kiwa na pewno mogą być uważani za zwiastunów solidnego psychedelicznego brzmienia… I w rzeczy samej, dokładnie tak jest. No to zerknijmy na tracklistę:

OTT MEETS BILLY THE KID – Ott No no proszę, założę się, że to nie przypadek, że sam mistrz Ott rozpoczyna tą składankę. Spokojnie, delikatnie z charakterystyczną Ott’owską melodyjką przeplatającą ciekawie zarysowany beat. W sam raz na dobry początek.

ARACHNOID DUB – Kiwa Już po pierwszych dźwiękach słychać jak wyłania się gdzieś z głębi skandynawskich, zimnych lasów. Słychać go coraz wyraźniej – 'pajęczynówkowy dub’. Mistrzostwo!

LAST SUMMER (DUB) – Drum Druids Drum Druids to nikt inny jak tylko Jaz znany bardziej jako Laughing Buddha, który przypomina nam dub’owe fragmenty minionego lata. Coś niesamowitego, kawał solidnego, tłustego dub’u. Tak jak lubię!

MONKEY PUZZLE – Humito No sugar! Czyli bez (zbędnego) słodzenia! Nie ma tu niepotrzebnych melodyjek, czy innych 'wesołych’ dźwięków. Jest za to wyraźna i twarda linia basowa, która potrafi przyprawić o dreszczyk na plecach.

SIGN OF BLISS – Violet Vision Niewątpliwie jeden z moich faworytów na tej składance. W przeciwieństwie do pozostałych czuć tu wyraźny 'flow’, utwór porusza zarówno duszę jak i ciało, krótko mówiąc 'OZNAKA BŁOGOŚCI’.

SCHEMING – Lusine Icl To bardzo 'intrygancki’ kawałek, ale chyba najsłabszy w całej kompilacji. Połączenie jakichś jazz’owych i lounge motywów nie przyprawia mnie o zachwyt.

HIMALAYAN DUB – The Kumba Mela Kawałek pochodzący z osławionego i chyba legendarnego już albumu EAST SIDE OF RIVER GANGES. Bardzo psychedeliczny numer, mnóstwo tam 'dziwnych’ odgłosów, niewyjaśnionych dialogów i powykręcanych dźwięków. Osobiście bardzo lubię ten numer.

RETURN TO RAMA – Abacus Tu niestety znowu małe (malutkie) rozczarowanie. Abacus znany jest ze swych etnicznych zapędów i tu akurat wszystko jak najbardziej mi podchodzi, szkoda tylko że z wyczuwalnym wpływem lounge.

WIDER HORIZONS (DRUM DRUIDS RMX) – Humito Na koniec „SZERSZE HORYZONTY” pokazuje nam Humito; nie wiem jak Wy, ale ja jestem poruszony do głębi tym widokiem. Rozległe doliny, wysokie szczyty… Pięknie!

No to dobrnęliśmy do końca. Składanka może nie zachwycać wszystkich, jest bowiem bardzo charakterystyczna, co nie zawsze spotyka się z ogólną akceptacją. Zapewniam jednak, że wśród tych 9 kawałków na pewno znajdziecie taki, który przypadnie Wam do gustu, dlatego myślę, że warto dać jej szansę!
______________________________

7.5 / 10
Marion