Abakus – That Much Closer To The Sun

English / Polish version

Abakus - That much closer to the sun
  DRAGONFLY RECORDS
  Abakus
  That Much Closer To The Sun
  2004

   1. Igamatik
   2. Shared Light
   3. Highwalker
   4. Circles
   5. Magenta
   6. A whole new way of looking at the day
   7. Indu
   8. California Sunshine
   9. Lux Boutique
   10. Last Summer Dub
   11. That Much closer

______________________________

Nie ma się co oszukiwać: lato się kończy. Jednak jest sposób, by zatrzymać je na dłużej: wystarczy wyłożyć się na skąpanej w ostatnich promykach letniego słońca łące, odpalić sprzęt grający i wsłuchać się w dźwięki, które serwuje nam Abakus. Zapamiętajcie tę nazwę, bo już niedługo będziecie ją wykrzykiwać w ekstazie (puszcza porozumiewawczo oko). Ten album ma w sobie coś z beztroskiej atmosfery lata. Z dzieciństwa spędzonego na łapaniu motyli i babraniu się we własnoręcznie zrobionym błocie. Z niczym niezmąconego, sielskiego klimatu własnego wszechświata, do którego żaden dorosły nie ma wstępu.
Subtelne wokale, miękkie beat’y otulone eterycznymi dźwiękami przywodzącymi na myśl ciepłe, letnie dni, które mimo że niedługo wchłonie Zła Zima, dają dziwne poczucie lekkości, a nawet bezpieczeństwa. Pozwalają na chwilę zapomnieć o tym wszystkim, co poza wnętrzem Twojej własnej głowy, w której myśli mogą teraz krążyć w zwolnionym tempie.
Ciężko byłoby mi wskazać jeden jedyny numer jeden, najpierwszy przed wszystkimi, bo dla mnie jest to album utrzymany na jednym (bardzo zresztą wysokim) poziomie. Lubię wszystkie jego kawałki, bo przypominają mi o tym, że mimo iż lato powoli ucieka, to wróci znów.
I znów będziemy znacznie bliżej słońca…
______________________________

7 / 10
Beata Brzoza