Makyo – Swara Mandala

Makyo - Swara Mandala
  DAKINI RECORDS
  Makyo
  Swara Mandala
  2005

   01. Clarity (Soft Prana Mix)
   02. Laundry Girl (Washed Out Remix)
   03. Dourah
   04. Shalale
   05. Obsession
   06. Clarity (Melting Snow Mix)
   07. Skin As Soft As Starlight

______________________________

Makyo, czyli dokładniej Giovanni Fazio – Amerykanin o włosko brzmiącym imieniu i nazwisku na co dzień mieszkający w japońskim Tokio. Znany również jako współtwórca projektu Padmasana jak i założyciel labelu Dakini Records. W swych produkcjach oscylujący wokół downbeat’owych, a zarazem psychedelicznych dźwięków. Produkcje spod jego ręki to mieszanka dub’u, ambient’u, chill’u, orientu, a wszystko zawsze przyozdobione kwaśną wisienką na samym czubku. W swojej dyskografii Makyo może poszczycić się takimi perełkami jak: RASA BHAVA, SHRINGARA czy VISMAYA , tym zaś, czym zaskoczył i zafascynował najbardziej, jest album wydany w roku 2005 – SWARA MANDALA.

CLARITY w pierwszej aranżacji ma lekko dub’owy beat połączony z kobiecą wokalizą, które to elementy od samego początku dają nam o sobie znać. Nadaje to utworowi charakterystycznego, wręcz rytualnego brzmienia. Wywołuje delikatne ciarki na ciele, skłaniając przy tym do lekkiego przytupywania do każdego pojedynczego dźwięku wylewającego się z głośnika. LAUNDRY GIRL – na pierwszy plan wysuwa się pomruk perkusji oraz wszelakiego stukania w bębny. Do tego dochodzą orientalne, męskie i żeńskie głosy nadające utworowi etno-klimatu. Kojąca i sycąca dawka orientalnego chill’u. NOURAH – przyspieszony rytm, nie opuszczający nas kobiecy wokal, który w tym przypadku ma charakter nawoływania. Ogrom etno – orientalnych dźwięków buduje specyficzną atmosferę, pozwalając nam kolejny raz odpłynąć w świat magicznych iluzji. SHALALE – z początku ciche i spokojne oraz pełne tego, co w Dakini Rec. lubię najbardziej, czyli nieograniczony i wszechobecny orient. Klimat tutaj powstający wydaje się być zaczerpnięty z islamskiego kraju, przywołuje krótką historię muzułmańskich obrzędów. OBSESSION – piąty z kolei, ale za to pierwszy utwór pozbawiony orientalnych wstawek. Zorientowany za to na łagodną i radosną atmosferę. Lekki i powiewny beat w połączeniu z delikatną melodią unosi nas w przestworza i pozwala odpocząć na kłębiastych obłokach. CLARITY tym razem przeistacza się w „topniejący śnieg”. Zmysłowa i wręcz pozbawiona beat’u produkcja staje się żyjącą formą ambient’u. Makyo daje nam okazję wsiąknąć w naturę, stać się jej nierozerwalną częścią, a przy tym wywołuje ogromne zadowolenie w naszym umyśle. Na sam koniec dostajemy subtelny SKIN AS SOFT AS STARLIGHT, w którym nie obejdzie się bez kobiecego, zmysłowego głosu, pobrzękiwania orientalnych instrumentów i aksamitnie – ambient’owego klimatu.

MAKYO zawarł w swym albumie to, co w orientalnym chillout’cie najlepsze. Poczynając od szybkich, energicznych produkcji, w subtelny i ujmujący sposób przechodzi w spokojne i kojące dźwięki. SWARA MANDALA to na pewno album ponadczasowy i mający w sobie ogromną moc. Zawarta w nim mieszanka nowoczesności z orientem, kulturą Wschodu buduje w każdym utworze niezapomnianą i ponadczasową atmosferę.
______________________________

8 / 10
Tofik