Merkaba – Language Of Light

English / Polish version

Merkaba ‎– Language Of Light
  MERKABA MUSIC
  Merkaba
  Language Of Light
  2012

   1. Solar Ohm
   2. The Link
   3. Primal Earthly Pledge
   4. Divine Mother Tree
   5. Tantric Fusion
   6. Organical Mechanical
   7. Icaro

______________________________

Nie wszyscy chyba wiedzą, czym w ogóle jest Merkaba, więc chyba najbardziej właściwie będzie zacząć od przybliżenia Wam tego właśnie terminu. Mer – Ka – Ba to w wolnym tłumaczeniu terminy odnoszące się kolejno do: Ciała – Umysłu – Duszy. MER symbolizuje specyficzny rodzaj światła tak, jak było ono rozumiane w Egipcie w czasie panowania XVIII dynastii, zanim reorientacja religii nie wprowadziła wojny pomiędzy Bogiem a resztą stworzeń. To specyficzny rodzaj pola, które generowane jest podczas naszego oddechu. KA ma odwzorowywać naszą sferę duchową, czyli mówiąc bardziej potocznie – duszę. Natomiast BA oznacza duchowy sposób interpretacji rzeczywistości. Skoro już dokonaliśmy genezy nazwy projektu, myślę, że czas skupić się na tym, co chyba powinno być dla nas najbardziej istotne, czyli na samej muzyce. Na album trafiłem za pomocą jednego z for dyskusyjnych, którego jestem stałym czytelnikiem i mimo że nie zyskał sobie tam szczególnie pozytywnych opinii, postanowiłem wypróbować go na własnej skórze. Z jakim rezultatem? Przeczytajcie!

Merkaba to pochodzący z Australii, jednoosobowy projekt zainspirowany takimi gatunkami, jak: fusion jazz, funk, dubstep, techno czy break beat, których wpływy można z całą pewnością odnaleźć w jego numerach, choć sam swoją muzykę klasyfikuje jako „psychedelic progressive trance and an epic dance floor journey of healing and awakening”. LANGUAGE OF LIGHT nie jest typowym chilloutowym albumem, na pewno wykracza trochę (o ile nie sporo) poza ramy tego, co powszechnie przystało się uznawać za muzykę z gatunku downtempo. Sporo tu surowego, minimalowego grania tak charakterystycznego dla znanego, australijskiego labelu Zenon Records, z którym Merkaba jest zrzeszony. Zatem wszystkim tym, którzy lubują się w twórczości Sensienta i innych artystów działających pod skrzydłami Zenon Records, opisywany album LANGUAGE OF LIGHT powinien usatysfakcjonować. Oczywiście nie jest to na pewno dokładnie to samo, do czego Sensient i spółka zdołali nas przyzwyczaić w swoich produkcjach, ale jakiś wspólny mianownik na pewno można odnaleźć.

Ogólnie album nie porywa, nie jest też na pewno jakimś szczególnie ważnym wydarzeniem na rynku wydawniczym. Ot, kolejny krążek, który można dołączyć do kolekcji. Mnie osobiście album nie ujął w szczególny sposób, ale myślę, że dam mu jeszcze jedną szansę.
______________________________

8 / 10
Marion