Celt Islam – Medina

English / Polish version

Celt Islam - Medina
  EARTH CITY RECORDS
  Celt Islam
  Medina
  2014

   1. Freedom
   2. Medina
   3. Afrika
   4. Warrior Dub
   5. Khanaqa

______________________________

EP’ka, MEDINA to dubowa świeżynka z Manchesteru i choć ktoś, kto nie miał wcześniej możliwości natrafić na projekt Celt Islam, może mieć co do tego spore wątpliwości. Uspokajam jednak już na wstępie, nie mamy tu bynajmniej do czynienia z pieśniami pochwalnymi, ale z tłustą i solidną dawką dubu z najwyższej półki. Po niemałym zawodzie, jaki sprawiły mi ostatnio moje ulubione, dubowe projekty w swoich nowych albumach, przyznam, że i do tej EP’ki podchodziłem ze sporą dozą dystansu. Szybko jednak okazało się, że brytyjski projekt, mimo że całkiem sporo ma do zaoferowania (i nie piszę tego jedynie na podstawie recenzowanego właśnie albumu), nie powiedział jeszcze ostatniego słowa – i bardzo dobrze.

Całkiem ciekawie zapowiada się tych pięć utworów, mają ciekawe, choć na pewno nie jakieś nowatorskie brzmienie (o co w obecnych czasach naprawdę trudno), ale bez wahania mogę napisać, że robią swoją robotę, czyli eksponują silną sekcję rytmiczną (bębny, bas) i przyjemnie bujają. Ktoś zapyta: czego chcieć więcej, przecież to właśnie definicja dobrego, dubowego albumu. Może. Jednak utwory wydają mi się jakby niedokończone i troszkę bez pomysłu. Najdłuższy z nich nie przekracza sześciu minut, a średnia ich długość to około trzy i pół minuty, co jak dla mnie, zdecydowanie za mało, by się „wkręcić”, ale może to właśnie wspomniane przeze mnie wcześniej nowatorstwo.

Lekkie, nieco „jamajskie” motywy, choć zarzucić im można, że momentami ograne do bólu, nadal niosą ze sobą lekki, letni przekaz, który idealnie sprawdzi się w upalne popołudnie w hamaku. Utwory są ciekawie skonstruowane, rytmiczne, pełne harmonii i w zasadzie przepełnione wszystkimi elementami muzyki zwanej lakonicznie chilloutową.

Wydawać by się mogło, że w dubach nic już raczej nie jest mnie w stanie zaskoczyć, a każdy nowy album będzie porównywalny do kultowych produkcji takich, jak chociażby IN DUB Hallucinogena, i zawsze tak samo przegra z kretesem. Nic bardziej mylnego, bo mimo że od wcześniej wspomnianego albumu dzielą go lata świetlne, to jednak zawsze chętnie sięgam po produkcje projektu Celt Islam.
______________________________

6 / 10
Marion