Desert Dwellers – Recalibrated Vol.1

English / Polish version

Desert Dwellers - Recalibrated Vol.1
  DESERT TRAX
  Desert Dwellers
  Recalibrated Vol.1
  2012

   1. Bodhi Tree Dub
   AMANI’S PYRAMID LAKE
   2. Crossing The Desert
   KALYA SCINTILLA
   3. Misty Mountain
   SOLAR LION
   4. Moonlit Horizons
   DRUMSPYDER
   5. New Generation
   TEMPLE STEP PROJECT
   6. Snake Charmer
   TARUN NAYAR
   7. Spaces Between
   BLUE LUNAR MONKEY
   8. Taking Flight
   KAYA PROJECT
   9. Trail Of Nomads
   KAMINANDA

______________________________

Po raz pierwszy z twórczością Desert Dwellers zetknąłem się w 2006 roku, kiedy w moje ręce wpadł świeżutki jeszcze wtedy album DOWNTEMPLE DUB – FLAMES, który stał się dla mnie wręcz talizmanem, do którego wracałem dziesiątki razy. Desert Dwellers to bardzo specyficzna i łatwo rozpoznawalna formacja, mimo że nie zamyka się w jednym gatunku muzycznym i eksperymentuje z takimi odłamami muzyki elektronicznej, jak: full on psytrance, progressive, tribal, glitch, downtempo, ambient, dub czy szeroko pojęta world music. Od samego początku przypadł mi bardzo do gustu ten typowy dla nich, wypracowany przez lata, charakterystyczny, głęboki i etniczny styl.

RECALIBRATED VOL.1 to nie do końca tylko i wyłącznie dzieło wyżej wspomnianych artystów. Pierwotnie tak właśnie było, bo wszystkie numery zawarte w albumie ujrzały już wcześniej światło dzienne, jednak na tym krążku znajdziemy nowe wersje starszych kawałków, które zostały zremiksowane przez takich artystów, jak: Kaminanda, Kaya Project, Blue Lunar Monkey czy chociażby Temple Step Project. Przyznam, że z naprawdę ciekawym skutkiem słucha się znanych mi wcześniej kawałków w nowej aranżacji, wzbogaconych o zupełnie nowe brzmienia. Oczywiście orientalny klimat, do jakiego zdołali nas przyzwyczaić Desert Dwellers, został zachowany i bezustannie przebija się, wychodząc na pierwszy plan. Przeszywające, monotonne i rytmicznie powtarzane wokale są czymś w rodzaju mantry; przyprawiają mnie o letarg i jednoznacznie kojarzą mi się z rytuałami przejścia, czymś o wymiarze duchownym i metafizycznym – na pewno zrozumiecie, co mam na myśli, przesłuchując np.: SNAKE CHARMER czy TAKING FLIGHT. Wszystko okraszone jest mistyczną, orientalną atmosferą, która hipnotyzuje słuchacza i porywa go w niesamowitą podróż po buddyjskich świątyniach, ukazując siłę, jaka wynikać może z intuicyjnych, nadnaturalnych mocy wypływających z praktyk koncentracji czy postrzegania pozazmysłowego. Jest to muzyka, którą po prostu się chłonie; za każdym razem przywołuje te same, miłe wspomnienia, mimo że odbiera się ją w zupełnie inny sposób.

Desert Dwellers to pochodzący zza oceanu, niewątpliwie nieprzeciętnie utalentowany projekt, zasilany przez trio, w którego skład wchodzą: Amani Friend, Treavor Moontribe i Rara Avis (jak pewnie zdołaliście zauważyć, nazwiska nie brzmią jak amerykańskie), które od kilku lat cieszy się sporym zainteresowaniem w świecie downtempowych produkcji i zdołało sobie wyrobić już solidną markę. Recenzowany przeze mnie album, RECALIBRATED VOL.1 to na pewno nie tylko obowiązkowa pozycja, ale nie zawaham się użyć określenia, że jeden z najlepszych albumów wydanych w 2012 roku. Kunszt, do jakiego zdołał przyzwyczaić mnie ten projekt, po prostu mnie rozpuszcza; dawno nie miałem okazji słyszeć tak dobrego materiału. Czapki z głów!

______________________________

9 / 10
Marion