Sundial Aeon – Analysis

English / Polish version

Sundial Aeon - Analysis
  IMPACT STUDIO RECORDS
  Sundial Aeon
  Analysis
  2014

   01. Preface
   02. Synchronicity
   03. Biotransmission
   04. Artifact
   05. Crystal Genesis
   06. Aerospace Labyrinth (Suduaya Remix)
   07. Electric Blowing
   08. Drifting Radio Frequencies
   09. Underwater Railway Station
   10. Sleepy Tranquility

______________________________

Dobre, bo polskie. Często zdarza nam się używać tych słów i często odzwierciedlają one stan faktyczny. Trochę czasu minęło, odkąd w moich głośnikach rozbrzmiewały dźwięki, które wyszły spod polskiej ręki, ale jak już ten czas nadszedł, to przyznam szczerze, że wszystkie zmysły zostały usatysfakcjonowane. Grupy Sundial Aeon nie będę przedstawiał, ale wydaje mi się, że warto powiedzieć parę słów o ich najnowszym dziele, ANALYSIS. Album został wydany nakładem Impact Studio Records i jest kontynuacją albumów z serii z przyrostkiem „-is”, a w jego w skład weszło dziesięć urozmaiconych utworów, utrzymanych w stylistyce up i downbeatowej. Jak już Sundial Aeon zdążył nas przyzwyczaić, część kompozycji posłuży nam do radosnego rozbujania się, a reszta pozwoli odpłynąć w magiczny letarg.

Właśnie lekko downbeatowym PREFACE rozpoczyna się ów album, a charakteru dodaje mu początkowe, spokojne pianino, które rozbrzmiewa również w dalszej części utworu. W spokojnym i delikatnym tonie, z uśmiechem na twarzy, możemy kontynuować nasze rozleniwienie wraz z SYNCHRONICITY, które momentami rozgrzewa nasze zmysły i pobudza ciało do minimalnego podrygiwania. Tempo trochę ustanie wraz z kolejnym kawałkiem, BIOTRANSMISSION ponownie trochę nas uśpi, ale zdecydowanie można tutaj wyczuć, że jest to przysłowiowa „cisza przed burzą”, która ma nastać wraz z kolejną pozycją. ARTIFACT jednak nie wywołuje burzy, ale pobudza i pozytywnie nastraja, za to CRYSTAL GENESIS już zdecydowanie rozbuja nas w lekko transowym klimacie. W końcu możemy zmienić naszą pozycję z horyzontalnej na wertykalną i lekko rozkołysać swoje ciało. W tej samej pozycji pozostaniemy jeszcze, kołysząc się do remiksu AEROSPACE LABYRINTH, za który odpowiada znany z Altar Records, Suduaya. Jak na progresywny styl artysty przystało, tak i ten kawałek został utrzymany w tym klimacie, który od pierwszej do ostatniej sekundy wywołuje błogie rozleniwienie na twarzy. Po dwóch lekko energicznych produkcjach przychodzi czas na uspokojenie emocji za pośrednictwem downtempowego zastrzyku w postaci ELECTRIC BLOWING, który przerodzi się jeszcze w DRIFTING RADIO FREQUENCIES. Utwory utrzymane w spokojnym nastroju idealnie kontrastują z poprzednikami i tonują nasz rozochocony zapęd do jeszcze żwawszego hasania. Chociaż DRIFTING RADIO FREQUENCIES nieco napędza i ponownie rozkręca atmosferę, która w UNDERWATER RAILWAY STATION znajdzie swoje ukontentowanie. Sama końcówka to już typowo uśmierzający energetyczne doznania, downbeatowy SLEEPY TRANQUILITY. Jak przystało na solidny album, świetne uwieńczenie całości.

Na sam koniec przychodzi mi do głowy tylko jedna myśl, ta która towarzyszyła mi również na samym początku – dobre, bo polskie. Album ten ma swoje plusy i minusy, ale zdecydowanie to właśnie plusy przysłaniają minusy, a każdy utwór broni się sam. Album godny polecenia na każdą porę dnia, a większość utworów świetnie sprawdzi się w niejednym imprezowym chilloutroomie.
______________________________

7 / 10
Tofik