Jurgen Taruna & Jo Christl – Close – Up – The Heart Of Biodiversity

English / Polish version

Jurgen Taruna & Jo Christl - Close - Up - The Heart Of Biodiversity
  TARUNAMUSIC
  Jurgen Taruna & Jo Christl
  Close – Up – The Heart Of Biodiversity
  2014

   1. Crustaceans
   2. Fishes and Shoals
   3. Moray
   4. Tunicat
   5. Raja Ampat

______________________________

Album, który wzbudza ciekawość nie tylko dzięki muzyce?! Coś takiego rzadko się zdarza. Czasami zaintryguje okładka, czasami nazwy poszczególnych utworów, czasami kontrowersyjny artysta. Tym razem intryguje jeszcze coś więcej, bo CLOSE – UP – THE HEART OF BIODIVERSITY to nie tylko wysublimowana muzyka, CLOSE – UP to głębokie zanurzenie w dotąd nieznany, magiczny, podwodny świat archipelagu Raja Ampat w Indonezji. Pięć utworów zostaje opatrzonych „oceanicznymi” tytułami, a dzieje się tak dlatego, że EP’ka ta to ścieżka dźwiękowa do filmu dokumentalnego, ukazującego w skali makro „mieszkańców” tego miejsca na Ziemi, które jest jednym z najczęściej filmowanych terenów. Tym razem to świat oceaniczny zostaje przesiąknięty przez cudowne, spokojne i kojące dźwięki.

Począwszy od pierwszego utworu, kończąc na ostatnim, całość została utrzymana w dystyngowanym i harmonijnym klimacie, pozwalającym zanurzyć się w każdy dźwięk i choć na chwilę stać się częścią przedstawionego podwodnego, wręcz magicznego świata. Taruna, czyli nie kto inny, jak Jurgen Eppinger przy współpracy z Jo Christl stworzył majestatyczną, rozluźniającą EP’kę, świetnie nadającą się do leniwego bujania w hamaku tuż przy brzegu oceanu.

Downbeat’owo-ambientowa CLOSE – UP ma tylko jeden minus – pięć niezbyt długich utworów to jednak troszkę za mało, bo gdy już rozluźnimy się totalnie, poczujemy, że za chwilę nastąpi apogeum, to niestety musimy wynurzyć się z naszego podwodnego świata. Cóż, zawsze możemy zatopić się w nim ponownie…
______________________________

7 / 10
Tofik