Passages

English / Polish version

Passages
  ULTIMAE RECORDS
  Compilation
  Passages
  2014

   01. Passing Through Walls
   JAMES MURRAY
   02. Deilcate
   FINGERS IN THE NOISE
   03. Within
   CYGNA
   04. Opal
   BRANDO LUPI
   05. Kinematics
   MIKTEK
   06. Der Blaue Engel
   MURYA
   07. Moments
   MARTIN NONSTATIC
   08. Deeper Direction
   LARS LEONHARD
   09. Until
   AES DANA
   10. 9980 (Cell Remix)
   CONNECT.OHM
   11. Skying
   MAX MILLION
   12. Northern Wind
   ZINOVIA

______________________________

Mamy dopiero maj 2014 roku, a Ultimae Records idzie jak burza – wypuszcza kolejną muzyczną propozycję, tj. kompilację PASSAGES i tym samym zaprasza nas znowu do swojej klimatycznej wizji. Tytułem wstępu, PASSAGES w nazwiskach to:
Nova – odpowiedzialny za kompilację,
Vincent Villuis – mastering, projekt oprawy artystycznej,
Giovanni Calemma – zdjęcia,
Maya Berthou – portret,
James Murray (Anglia), Fingers in the Noise (Francja), Cygna (Malta), Brando Lupi (Włochy), Miktek (Grecja), Murya (Islandia), Martin Nonstatic (Niemcy), Lars Leonhard (Niemcy), AES Dana (Francja), Connect.Ohm (Japonia, Francja), Max Million (Grecja), Zinovia (Grecja) – artyści tej kompilacji.
Wewnątrz okładki przeczytamy trzy zwięzłe definicje słowa „passage” – w tłumaczeniu to kolejno: długa, wąska przestrzeń, łącząca jedno miejsce z innym; wąska przestrzeń, przez którą ludzie lub rzeczy mogą się poruszać; akt poruszania się lub przechodzenia z jednego miejsca lub stanu do innego.

Delikatne wejście na początku i zakończenie łagodnym fortepianowym kawałkiem splata całość przemyślaną klamrą, dlatego właśnie termin „compilation framed by” („kompilacja wzięta w ramy przez”) tak bardzo pasuje mi do pracy, jaką wykonał Nova. Massimo Terranova (bo tak brzmi jego pełne nazwisko), DJ stacjonujący głównie w Londynie, to postać znana nie tylko w angielskiej rzeczywistości klubowej, ale i osoba pojawiająca się na wielu festiwalach transowych. PASSAGES to trzecia w jego dorobku kompilacja (wcześniejsze to ALBEDO i IMAGINARY FRIENDS). Biorąc pod uwagę, że tworzenie kompilacji musi być trudnym przedsięwzięciem (trzeba przecież kolejno wybrać: ogólny zamysł całości, tytuł, artystów, a dalej ich konkretny jeden lub więcej kawałków, a co najważniejsze – oddać poprzez muzykę różnych osób część swojej duszy, emocji), przyznaję, że Nova po raz n-ty spisał się na medal. Na pochwałę zasługuje, jak zwykle, dopracowana, klimatyczna okładka i projekt graficzny, tym razem w czarno-białej wersji (zdjęcia włoskiego fotografa, Giovanni Calemma) oraz świetnie zmontowany teaser kompilacji autorstwa Magnusa Birgerssona (dostępny pod linkiem: click!). Sama muzyka nowej kompilacji Ultimae, to czysta poezja, po prostu popadłam w błogostan w czasie, gdy jej słuchałam i na długo po. Całość jest po prosty bardzo apetyczna, a już w ogóle odbiera mi mowę, kiedy słucham 9980 autorstwa Connect-Ohm (remix Cell), KINEMATICS, SKYING, OPAL, bo to właśnie takie kawałki, które wpisują się idealnie w mój gust muzyczny i szczerze mówiąc, pokazują też po części, co mi w duszy gra. Pozostałe nie odstają od reszty, a są dodatkowo dowodem na to, jak świetnym wyborem było zaangażowanie akurat tej, a nie innej dwunastki artystów – wielkie gratulacje!

Zakończę słowami, które znajdziemy w booklecie: SIC TRANSIT GLORIA MUNDI (tłum. tak przemija chwała świata) i apelem – drodzy: James Murray, Fingers in the Noise, Cygna, Brando Lupi, Miktek, Murya, Martin Nonstatic, Lars Leonhard, AES Dana, Connect.Ohm, Max Million i Zinovia – dziękuję Wam za tyle przyjemności!
______________________________

8 / 10
Kasia