Ether

English / Polish version

Ether
  ALTAR RECORDS
  Compilation
  Ether
  2010

   1. Expectations
   ASTROPILOT feat. CHRONOS
   2. Toward The Light
   FLOOTING GROOVES
   3. Ancient Tribes
   MR. PECULIAR feat. ATHENA ETANA
   4. Answers
   ASTROPILOT
   5. Free Your Mind
   TENTURA
   6. Astral Map Error
   DISTANT SYSTEMS
   7. Emptiness
   E-MANTRA
   8. Love And Devotion
   SHAKRI
   9. Wind’s Fairy
   LAB’S CLOUD
   10. Everlasting
   ASURA

______________________________

ETHER – „quinta essentia” (piąta esencja) wchodząca w skład wszechświata. To właśnie wszechobecny eter łączy ze sobą pozostałe cztery żywioły – powietrze, wodę, ogień i ziemię, dając nam pełny obraz otaczającego wszechświata.

Ostatnia kompilacja z cyklu pięciu żywiołów prosto od Altar Records stała się faktem. Tym razem DJ Zen na smakowitą ucztę zabierze nas w towarzystwie takich perełek, jak: Astropilot, Distant System, E-Mantra i jak zwykle niezawodny – Asura.

Na początek łagodne OCZEKIWANIE w towarzystwie panów zza wschodniej granicy. Kolaboracja AstroPilota i Chronosa przynosi nam płynną i przyjemną, ziemską sielankę. Zaraz potem Flooting Grooves prowadzi nas w stronę… no właśnie, tytuł mógłby wskazywać, że w stronę światła, ale tak naprawdę znajdujemy się w zaczarowanej dżungli, otoczeni bujną roślinnością, słuchając świergotu ptaków. Całość utworu dopełnia magiczny dźwięk fletu i dubowo–wibrujący beat. ANCIENT TRIBES jakoś nie zaskakuje. Nie wbija w fotel, ani też nie wznosi nas ku niebiosom. To, co wyróżnia ten kawałek, to na pewno wokal w wykonaniu Atheny Etana, który na początku wydaje się być zbyt słodki. Dalsza część utworu i jego lekko szamańska aranżacja może się podobać. AstroPilot w wersji solo ponownie nie pozwala nam się nudzić i dzięki utworowi ANSWERS odpowiada na niejedno dręczące nas pytanie. Spokojny i doprawiony soczystym beatem kawałek w końcu rozgrzewa tę kompilację. Tentura rozkazuje nam oczyścić swój umysł, a szamańskie nawoływania mają na celu nam w tym pomóc. FREE YOUR MIND to przede wszystkim gwarancja sporej dawki pozytywnych wibracji. Życie na tej kompilacji w końcu nabrało kolorów. Tyler Smith podtrzymuje szybszy klimat zaproponowany przez Tenturę. ASTRAL MAP ERROR to typowy międzygalaktyczny klimat, jakim od dawien dawna czaruje nas Distant System. Wszystko tu aż kipi od pozytywnie świdrującej energii. Świetne połączenie psytrance’u i hipnotycznego chillu. Tyler Smith wyrasta tutaj na niekwestionowanego lidera tej składanki. Po zachłyśnięciu się ogromną dawką energii, pora na coś spokojniejszego. Wraz z E-Mantrą zatapiamy się w próżni swobodnych i powolnych dźwięków. Spokój oraz ochłoda dla ducha i ciała gwarantowana. Shakri swoim LOVE AND DEVOTION podtrzymuje nasz spokojny stan ducha. Smakowity, a zarazem lekko ospały, downtempowy relaks w połączeniu z wibrującym beatem tworzy bardzo przyjemną atmosferę. Lab’s Cloud jeszcze bardziej zatapia nas w leniwy stan kanapowy. WIND’S FAIRY w sposób wręcz cukierkowy próbuje nas oczarować – ale na mnie to nie działa. Jest miło, ale ktoś dosypał tutaj zbyt dużo słodkości.
I na koniec pora na Asurę. Co tu dużo mówić, EVERLASTING wręcz rozpływa się z każdą kolejną sekundą, a wraz z tym kawałkiem rozpływamy się i my.

Eter połączył się z powietrzem, zatopił się w wodzie, rozgrzał się w ogniu i oczarował ziemię. Seria pięciu żywiołów została zakończona w bardzo udany sposób. DJ Zen tworząc piątkę magicznych kompilacji, dał nam do zrozumienia, jak niewiele trzeba, żeby choć przez chwilę poczuć się wyjątkowo.

______________________________

7 / 10
Tofik