On A Dubmission Volume One

English / Polish version

On A Dubmission Volume One
  WAKYO RECORDS
  Compilation
  On A Dubmission Volume One
  2007

   1. Unadrumma
   PITCH BLACK
   2. The International
   INTERNATIONAL OBSERVER
   3. Collie Dub
   KATCHAFIRE
   4. Almost Home
   THE BLACK SEEDS
   5. Artificial Duck Flavour
   PHELPS & MUNRO
   6. Piano Dub
   RHOMBUS
   7. Flex
   PITCH BLACK
   8. Logical Dub
   DUBOMATIC
   9. Dressing Down
   HUMMEL
   10. Mirror Beach
   MIRROR SYSTEM
   11. Breezes Blowing
   SOLA ROSA

______________________________

Jako że zbliża się długo wyczekiwany, majowy weekend i w powietrzu nareszcie czuć zapach wiosny, pomyślałam, że idealną muzyką, jakiej chciałabym teraz posłuchać, byłby dub, najlepiej w wydaniu psychillowym. W pewnym sensie mi się to udało, ale nie do końca…

Ubóstwiany przeze mnie IN DUB Hallucinogena, albumy Otta były przeze mnie wałkowane już tyle razy, że nie jestem w stanie zliczyć. Dlatego właśnie przyszła pora na coś mniej znanego, może nie do końca w psychillowym duchu, może też niezupełnie w zgodzie z moimi upodobaniami. Coraz częściej sięgam po mniej znane projekty, poszukując świeżego spojrzenia na muzykę, a dzisiaj wertując swoją płytotekę, natknęłam się na kompilację z maja 2007 roku nieznanej mi, japońskiej wytwórni, Wakyo Records. ON A DUBMISSION VOLUME ONE to materiał stworzony z kawałków m. in. Pitch Black, International Observer, Dubomatic, Mirror System, i kilku innych artystów, ale przyznaję od razu, że jedynie pierwszy z wymienionych to projekt mi znany. Jaka jest ta kompilacja? Czy wyróżnia się czymkolwiek na tle innych? W końcu, czy mnie przekonuje?

Całości słucha się dosyć przyjemnie, zwłaszcza gdy (tak, jak ja) leżysz wygodnie w hamaku, słyszysz w oddali śpiewające ptaki, które idealnie dostrajają się z dźwiękami muzyki płynącej z głośników. Trawa soczyście się zieleni, pąki na drzewach zaczynają rozkwitać i od czasu do czasu trzeba przeganiać ciekawskie pszczoły, które dzielnie pracują w ulach sąsiada. Recenzowana kompilacja w moim słowniku należy do grupy „muzyki tła”, myśląc skrótowo, to z jednej strony dźwięki pełniące rolę tła do otaczającej rzeczywistości, myśli, ale z drugiej – według mnie, nie mają siły przebicia i nie wyjdą na pierwszy plan, siejąc spustoszenie w naszej głowie. Nie sądzę, że ta kompilacja ma do zaoferowania więcej niż standardowe, dubowe produkcje – powiem więcej, wydaje mi się momentami nudnawa, przeciętna, tylko to niestety jest efektem mojego stosunku do dubu i problemu z tym rodzajem muzyki. Dub wydaje się nieskomplikowany – laik mógłby powiedzieć, że wystarczy parę dźwięków, ich powtarzalność, odrobinę bujająca melodia i dubowe danie gotowe, a to niestety nie jest prawda. Moim zdaniem przepis na udany dub to umiejętnie połączyć go z ciekawymi tłami tak, aby nie tylko powtarzalność i płynący, falujący beat wprowadzały w transowy nastrój, ale żeby jego struktura mogła dodatkowo zaciekawić intrygującymi dźwiękami i rozwiązaniami.

Nie zrozumcie mnie źle, ON A DUBMISSION VOLUME ONE nie jest kiepską kompilacją, po prostu oczekuję od muzyki trochę więcej, może stałam się zbyt wymagająca… Jedyne, co może mnie usprawiedliwić to fakt, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Przesłuchajcie i sami wydajcie opinię na temat produkcji Wakyo Records, a ja tymczasem sięgnę po VOLUME TWO i sprawdzę, czy japońska wytwórnia wprowadziła jakiekolwiek innowacyjne, ciekawe rozwiązania do drugiej odsłony tej kompilacji.
______________________________

5 / 10
Kasia