Tibet, A Culture in Danger

Tibet, A Culture in Danger
  SPACE TEPEE
  Compilation
  Tibet, A Culture in Danger
  2007

   1. Kalevala
   TOTAL ECLIPSE
   2. The way to the light
   BAHRAMJI FEAT. MASHTI
   3. Land of freedom
   HYPNOTIZER
   4. Acquired Dreams
   NITIN SAWHNEY
   5. Lama
   ELEA
   6. The Herb Garden
   HALLUCINOGEN
   7. Explicit rotative movement
   CELL
   8. Sacred Mountains
   NINBIMIMI
   9. Ascent
   CHRIS ZIPPEL
   10. Something happened here (rmx)
   BUZZLE
   11. Densitive
   THE ISLANDERS
   12. The quest for light
   LENNY IBIZARRE
   13. Escape (rmx)
   TAJMAHAL

______________________________

’A beautiful psychedelic ambient voyage to fly and dream of better days and lands of freedom…’

Jak opisuje album jeden z psy portali. No właśnie LAND OF FREEDOM, historia Tybetu – krainy duchowego rozwoju – jest doskonale znana chyba wszystkim. Wiadomo, kraj o bogatej kulturze i tradycji, niestety do dzisiejszego dnia zajęty przez Chiny. Album TIBET, A CULTURE IN DANGER to swoistego rodzaju kulturowo-religijny apel takich artystów jak: Hallucinogen, Tajmahal, Cell czy Total Eclipse. Kompilacja zawiera 13 nowszych i starszych utworów, najczęściej delikatnych, czasem z domieszką orientu, które harmonijnie łączą się w jedną ambient’ową całość. Myślę, że płyta może się podobać, choć mi osobiście przypadła do gustu dopiero po którymś tam przesłuchaniu…. Teraz jednak często do niej wracam.

Space Tepee to label słynący z wydawania krążków zawierających raczej 'spokojniejsze’ odmiany psychedelicznych brzmień. Dotychczas jednak znani byli głównie z uwielbienia lounge’owych produkcji. TIBET, A CULTURE IN DANGER łamie nieco tą regułę. Płyty na pewno nie można wrzucić do jednej szuflady z innymi lounge’owymi pozycjami, dlatego że mimo iż spokojnego i raczej delikatnego klimatu w kompilacji tej nie brakuje, to jednak w moim przekonaniu zasługuję na miejsce na półce wyżej.

Kompilacja TIBET, A CULTURE IN DANGER to świetna składanka, po którą sięgnąć powinni wszyscy zwolennicy delikatniejszych brzmień, a także Ci, dla których obecnie panująca sytuacja w Tybecie nie jest czymś obojętnym.
______________________________

9 / 10
Marion