Nova Natura 2

Nova Natura 2
  COSMICLEAF RECORDS
  Compilation
  Nova Natura 2
  2006

   1. Reconditus
   MINOS
   2. Cold And The Crackle
   NOT DROWNING WAVING
   3. Soul Path
   SIDE LINER VS WILL-O’-THE-WISP
   4. Sparclin Coconuts
   D. BATISTATOS
   5. Blur (Origion Mix)
   ZERO CULT
   6. Crazy Sick Monkeys
   D. BATISTATOS
   7. Echoing Melodies
   WILL-O’-THE-WISP
   8. Landscape
   KICK BONG
   9. White Wisdom
   SIDE LINER
   10. Over The Western Lake
   CYDELIX
   11. The Blue Razzphonica
   MLT
   12. Life Is A Dream
   SUNSARIA FEAT. LULEA

______________________________

NOVA NATURA 2 (2006) to kolejna propozycja wytwórni Cosmicleaf Records, która nie próżnuje i rok po wydaniu kompilacji NOVA NATURA częstuje nas następnym, smakowitym kąskiem. W sumie na rynku muzycznym pojawiły się do tej pory trzy części kompilacji NOVA NATURA – w 2005, 2006 i 2007 roku. Utwory w tej części zostały tak, jak w pozostałych odsłonach skompilowane przez założyciela Cosmicleaf Records Nick’a Miamis’a, który tworzy chillout’ową muzykę pod pseudonimem Side Liner. Nick w wywiadzie, który z nim przeprowadziliśmy, zaznacza, że myśli nad wypuszczeniem w przyszłości czwartej części kompilacji NOVA NATURA. Na stronie Cosmicleaf Records znalazłam taką oto informację na temat płyty NOVA NATURA 2:

„Find the Nova Natura inside this rich chill out compilation which brings you a diversity of tracks. Discover its unique atmosphere like the silence after the rain. Let yourself to be lost inside this emotional trip and imagine the new nature in which we all wish to live some day!”

Dodatkowo na stronie wytwórni pojawia się zdanie na temat tego, co znajdziemy w drugiej części trylogii – a znajdziemy „szeroką gamę chillout’owych stylów, od new age do dub’u, od downtempo do lounge i wiele innych”.
Okładka jakoś nie zachwyca, fakt faktem ma w sobie „coś z natury”, ale nie mogę powiedzieć, żeby szczególnie przypadła mi do gustu; myślę, że mogła być o wiele, wiele ładniejsza, chociaż nie ma się co rozwodzić nad zewnętrzną stroną tej kompilacji, lepiej skupić się na jej wnętrzu. Zanim przejdę do sedna, chciałam jeszcze wyjaśnić, skąd w ogóle tytuł kompilacji, a najlepiej zrobię to, przytaczając słowa Side Liner’a, który na pytanie, czym jest NOVA NATURA, odpowiada:
„Był to projekt mający na celu promowanie i przybliżenie Grekom muzyki chillout. Niestety z powodu braku czasu zmuszony zostałem zawiesić na jakiś czas działanie projektu. Nova Natura była to cotygodniowa audycja nadawana w 6 różnych rozgłośniach radiowych w Grecji, a także dwóch stacjach internetowych.”

A teraz pora na krótki przegląd tego, co proponuje nam NOVA NATURA 2. Ta płyta zawiera w sobie kawałki takich uznanych artystów jak: wymieniony wyżej Side Liner, Kick Bong (którego muzykę zresztą bardzo lubię), Zero Cult, D. Batistatos i innych. Utwory składają się w dosyć sensowną, zwartą całość; czasem beat jest szybszy, czasem wolniejszy, mamy szeroką gamę kawałków – od bardziej mrocznych po delikatniejsze. Oprócz elektroniki nie zabrakło dźwięków instrumentów: skrzypce, pianino, trąbki, bębny, gitara, flet czasem bywały zakłócane przez niezbyt wdzięczne wokale. Niestety podczas przesłuchiwania kompilacji natrafiłam na pewien irytujący moment – jedenasty kawałek to dla mnie kompletna porażka, nie znoszę lounge’owych wstawek, a THE BLUE RAZZPHONICA po prostu łamie mi moje chillout’owe serce. Na szczęście wszystko rekompensują mi takie perełki jak: SOUL PATH, SPARCLIN COCONUTS, czy LANDSCAPE Kick Bong, które mają niesamowitą głębię, energię, równocześnie dają ukojenie i spokój, a momentami nie pozwalają szarym komórkom na chwilę odpoczynku, tylko pobudzają do myślenia, zaciekawiają (czyli są dla mnie kwintesencją dobrego, psychedelicznego chillout’u).
Kto nie miał jeszcze okazji przesłuchać kompilacji NOVA NATURA 2, niech czym prędzej nadrobi zaległości i sprawdzi, jak działa na niego tchnienie NOWEJ NATURY.
______________________________

6.5 / 10
Kasia