Ram Dass and Kriece – Cosmix

Ram Dass and Kriece - Cosmix
  WAVEFORM
  Ram Dass and Kriece
  Cosmix
  2008

   1. Mystic Poetry
   2. Thoughts
   3. Mantra4. Stuck
   5. Breath inside the breath
   6. Dream Dance
   7. The Game
   8. Spacesuit for earth
   9. Desire
   10. Additya Hridayam

______________________________

Dr Richard Alpert aka Ram Dass wraz ze swoim dobrym kolegą, Timothy’m Leary w latach sześćdziesiątych byli profesorami na Harwardzie, ale za eksperymentowanie z psychedelikami, a głównie z LSD na ludziach zostali wydaleni z uczelni. Richard Alpert w 1967 roku odbył podróż do Indii, gdzie poznał swojego guru Neem Karoli Baba, który nadał mu nowe imię – Ram Dass. Ram Dass doświadczył duchowego oświecenia, czerpał pełnymi garściami z tej sfery kultury wschodniej, dzięki której później w swoich wykładach, książkach nawoływał do harmonii i pokoju między religiami, a przede wszystkim między ludźmi.

„That’s the language of the.. mystic poetry” – to jedno z pierwszych zdań, jakie można usłyszeć w albumie COSMIX, który jest efektem kolaboracji uduchowionego nauczyciela – Ram Dass’a i dj’a Kriece’a. Płyta jest niesamowita, oryginalna, jest ewenementem, ponieważ zwykle wokal, wypowiedzi są tylko tłem dla muzyki, stanowią ozdobnik, czasem lepszy, czasem mniej udany. Tutaj mamy do czynienia z odwrotną sytuacją, bo oto słowa Ram Dass’a wychodzą na pierwszy plan, a muzyka staje się dodatkiem, mimo że objętościowo jest jej więcej. Wystarczy spojrzeć na okładkę – Ram Dass jest tutaj postacią centralną, tak jak i w całym albumie. Sędziwy pan z długą brodą na żółtym tle, otoczony jakby aureolą, którą tworzą promienie słońca, jawi się jak święta postać, duchowy przywódca, prorok.

Zapewne dla Ram Dass’a muzyka była nieodłącznym towarzyszem psychedelicznych wypraw w głąb własnej świadomości i poznania świata. Dj Kriece sprawnie połączył jego różnego rodzaju wypowiedzi, czasem dłuższe, czasem krótsze z elektronicznym brzmieniem, zresztą wystarczy przeczytać, co na temat albumu stworzonego wspólnie z dj’em ma do powiedzenia Ram Dass:

„Kriece has brought together the influences of world music, chanting, electronics and spoken word. I am honored he has used words I spoke, though it is only us talking to our selves. This is the mixdown of mantra and electronica merging into One Love.”

A co ja mogę powiedzieć po przesłuchaniu albumu COSMIX? Hm… Z całą pewnością album jest bardzo interesujący, ale niestety głównie z powodu przesłania, jakie daje nam Ram Dass; muzycznie spodziewałam się czegoś bardziej wyszukanego. Znajduję dźwięki, które bardzo mi odpowiadają, przyjemny beat skłaniający do delikatnych pląsów, bębny, gdzieniegdzie skrzypce i inne instrumenty. Świetne są fragmenty np. w utworze MANTRA, czy BREATH INSIDE THE BREATH, w których można usłyszeć modlitwy, pieśni może Tybetańczyków, Hindusów. MYSTIC POETRY i DREAM DANCE to moi faworyci, moim zdaniem wyróżniają się na tle reszty. Niestety czuję wielki zawód, bo nastawiałam się na coś niesamowitego; miałam nadzieję, że słowa Ram Dass’a będą świetnie współgrały z muzyką, którą zaserwował dj Kriece. Mimo wszystko warto wygospodarować trochę czasu i poznać album COSMIX, bo kto wie, może dla kogoś będzie to strzał w dziesiątkę?
______________________________

6.5 / 10
Kasia