A Magical Journey 2

A Magical Journey 2
  AJANA RECORDS
  Compilation
  A Magical Journey 2
  2006

   1. Nabuconodosor
   ELECTRYPNOSE VS ECALYPT
   2. Ozeanic
   OLIEN
   3. Sky Path
   CHRONOS
   4. Technical Illusions
   UNSTABLE ELEMENTS
   5. Beyond Rituals
   ATRIOHM
   6. Dice Man
   CAPSULA
   7. Fascinating Superhero
   PROCS
   8. Galileo Space Mission
   PSYFACTOR
   9. Shadow Is Back
   ZOE WHEELINGZ

______________________________

Sublabel Trishula Records – Ajana Records postanawia kontynuować rozpoczętą w 2005 roku MAGICZNĄ PODRÓŻ i w roku następnym wydaje kompilację A MAGICAL JOURNEY 2. Jeżeli trzeba by dokonać porównania dwóch odsłon MAGICZNEJ PODRÓŻY, to chyba druga część z roku 2006 na początku wydaje się być bardziej magiczna, głęboka, mistyczna, bardziej zróżnicowana, eksperymentująca z dźwiękiem i wyrazista (choć brakuje mi w niej utworu, który tak jak np. ASIAN MORNING Cell z pierwszej części wywoływałby wzruszenie i to dziwne uczucie w żołądku, które powstaje tylko w obliczu naprawdę rewelacyjnych kawałków, tych niezapomnianych dla mnie, a niekoniecznie dla innych). A MAGICAL JOURNEY 2 jako całość, suma wszystkich kawałków podczas pierwszego przesłuchania wypada lepiej w pojedynku ze swoją poprzedniczką; zawiera większą ilość szczegółowych obrazów, które maluje wyobraźnia artystów. A jak jest po kilkukrotnym przesłuchaniu? Sprawdźmy, jak przedstawiają się szczegóły tej kompilacji:
NABUCONODOSOR: odległa, smocza kraina, pianino, dźwięk didgeridoo wypełniający przestrzeń, wulkan porośnięty zielenią; przepięknie, choć w niektórych momentach pojawiają się niezbyt miło brzmiące dźwięki.
OZEANIC: bulgocząca woda, fale, krople, głębia oceanu, głos kapitana statku, wyraźny beat, mewy, śpiew syren; chyba zanurzę się w oceanie, bo kawałek do tego zachęca.
SKY PATH: chmury rozsuwają się na boki, a między nimi słońce idzie po ŚCIEŻCE jasnobłękitnego NIEBA; lekko, z nutką wolności i swobody, odprężająco.
TECHNICAL ILLUSIONS: Unstable Elements jak zwykle zaskakują odważnym brzmieniem i nie boją się eksperymentowania z dźwiękiem; momentami chaotycznie, ale ten chaos ma sens, coś za sobą niesie, szkoda tylko, że utwór nie wywołuje żadnej wyraźnej wizji w mojej wyobraźni.
BEYOND RITUALS: medytacja, rytuały plemienne, klimatycznie; jakbym już gdzieś słyszała podobny kawałek, coś mi z pewnością przypomina (chyba trochę szponglową aurę).
DICE MAN: delikatnie, czasem przebijają się mocniejsze dźwięki; dub, kołysanie, płynąca melodia, spokój; przyjemnie, ale bez rewelacji.
FASCINATING SUPERHERO: ciekawe psychedeliczne brzmienie, tajemniczo; można wyczuć wpływ nadprzyrodzonej mocy i podryfować w przestworzach.
GALILEO SPACE MISSION: zwykle nie lubię kosmicznych dźwięków, ale w tym utworze momentami potrafię je znieść; całość świetnie oddaje tytuł kawałka – GALILEO SPACE MISSION; odkrywanie nieznanych, kosmicznych terenów…, ale to chyba nie dla mnie.
SHADOW IS BACK: nieregularny beat, za dużo eksperymentów, IDM nie jest tym, co lubię. Jak dla mnie to najgorszy kawałek tej kompilacji – MAGICZNA PODRÓŻ 2 kończy się niezbyt fortunnie.

Teraz już naprawdę nie wiem, jak ocenić tą kompilację. Odnoszę wrażenie, że chociaż A MAGICAL JOURNEY 2 jest bardziej eksperymentalną kompilacją, odważniejszą (czasem odwaga się nie opłaca – przykład ostatni kawałek Zoe Wheelingz), to klimat A MAGICAL JOURNEY jednak bardziej mi odpowiada i dlatego moja ocena dla drugiej części będzie trochę niższa.
______________________________

7.5 / 10
Kasia