Spring

English / Polish version

Spring
  ALTAR RECORDS
  Compilation
  Spring
  2013

   1. Peaceful Heart
   REASONANDU AND ADRIAN ENESCU
   2. Moonflower
   DENSE
   3. Unity
   SUDUAYA
   4. Dziva
   ASTROPILOT
   5. Lost Knowledge
   CABEIRI
   6. Serankua
   LAB’S CLOUD
   7. Le Souffle Du Vent
   ASURA
   8. Solar Cycle 24
   AKSHAN
   9. A Touch By Wind
   SANGEET

______________________________

DJ Zen znowu nas rozpieszcza. Tym razem, po genialnych kompilacjach z serii „żywioły” (AIR, WATER, FIRE, EARTH, ETHER, 6TH ELEMENT), Altar Records 1 czerwca 2013 roku wypuszcza swoją najnowszą produkcję – kompilację SPRING, która daje początek nowej serii związanej z porami roku. W planach na najbliższe lata, wytwórnia ma kolejne części: SUMMER (2014), AUTUMN (2015) i WINTER (2016) i od razu uprzedzam – jeżeli kolejne kompilacje będą równie dobre, jak SPRING, to już zacieram ręce ze zniecierpliwieniem i zastanawiam się, czym jeszcze zaskoczy nas w przyszłości DJ Zen. Mogę chyba śmiało powiedzieć, że DJ Zen jest dla Altar Records tym samym, kim Vincent Villuis dla Ultimae i nie mam tu na myśli wyłącznie oczywistego faktu, że są założycielami wytwórni, ale raczej to, że są geniuszami muzycznymi i cechuje ich niebywałe wyczucie w tworzeniu specyficznego klimatu, charakteryzującego tylko i wyłącznie kanadyjską i francuską wytwórnię.

Prawie 70 minut kompilacji SPRING tworzą utwory z gatunku downtempo, chillgressive, psytrance, których tempo sięga od 85 aż do 125 bpm, a które z założenia miały oddać ciepło, energię i klimat, jaki ma tylko jeden miesiąc w roku – maj. O tym pięknym miesiącu opowiada nie tylko muzyka tej kompilacji, ale i okładka płyty – ważki, łąka z bujnie zieloną trawą, mlecze, tajemniczy ogród, brama pokryta białymi różami. Ta kompilacja aż kipi wiosną, pachnie jej wszystkimi zapachami, jawi się jej wszystkimi kolorami. SPRING przemieliłam już w swoich uszach kilka razy i za każdym odbierałam ją tak samo intensywnie, w szczególności w moją głowę dosłownie wwiercił się kawałek, PEACEFUL HEART otwierający całość i SERANKUA. Obecność takich artystów, jak: Reasonandu, Adrian Enescu (byłego członka znanego projektu Enigma), Densem Suduaya, AstroPilot, Cabeiri, Lab’s Cloud, Akshan i Asura mówi sama za siebie. Nieznane mi do tej pory projekty, Sangeet i Spacenode również świetnie uwieńczyły kompilację DJ’a Zen.

Każda pora roku ma w sobie coś ciekawego, ale tylko wiosna wyróżnia się na tle innych i jest niesamowita. Przede wszystkim dlatego, że zawsze stanowi początek czegoś nowego, dzięki niej na nowo się budzimy do życia, przybywa nam energii, mamy nowe, świeże pomysły. W takim duchu utrzymana została też kompilacja, SPRING, bo to wszystko, co dotyczy samej wiosny jako pory roku, idealnie odzwierciedlają kawałki artystów Altar Records i nie tylko. Polecam Wam tą kompilację zwłaszcza teraz, kiedy lato powoli przestaje pachnieć, jesień zbliża się wielkimi krokami, a razem z nią świadomość krótszych dni, chłodniejszego powietrza i mniej pogodnej aury. Kończąc, przytoczę zdanie o wiośnie, jakie znajdziemy na stronie Altar Records: „Everything holds its breath except spring. She bursts through as strong as ever.”
______________________________

8 / 10
Kasia