Dhuna – The Return
Dhuna The Return 2008
2. Celtic Tears 3. Fantasy 4. The Deep 5. Tutka Mai 6. Ghost Coming 7. Pyscu 8. Activated |
______________________________
„Dhuna means an obsession and I’m obsessive about music” – tak o sobie mówi Darek Stawicki, którego twórczość szerzej jest nam znana pod pseudonimem Dhuna, czy też Neuron Gates. Od najmłodszych lat zafascynowany muzyką. Już jako siedmiolatek rozpoczyna naukę w szkole muzycznej, by po jej ukończeniu jeszcze przez dwa kolejne lata kontynuować naukę. Inspiracja muzyką elektroniczną przyczynia się do powstania w roku 1997 projektu Neuron Gates, który współtworzy wraz z Dominikiem Markiewiczem. Tak właśnie w roku 2000 duet zbiera swój cały materiał i wybiera 11 utworów, które zostają umieszczone na płycie OUT FROM THE MINDS. Projekt o nazwie Dhuna to solowe „dziecko” Darka, do którego zaprosił wielu gości. Wokalu użyczyła Hellen czyli Helena Kuśmierczyk, wystąpili też Utam Singh (UK; wokal i bębny) oraz Przemek Hatlas (didgeridoo). Sam projekt został zwrócony w kierunku alternatywnej muzyki klubowej, spokojnego chillout’u opatrzonego wokalem oraz pulsującego goa.
Po ośmiu latach przerwy od wydania albumu, jeszcze jako Neuron Gates, nakładem niezależnej wytwórni Higher Taste Project zostaje wydana płyta THE RETURN. Jak można się było spodziewać, płyta została skierowana dla tych, którzy lubią usiąść wygodnie w fotelu i raczyć się błogimi dźwiękami. Od razu trzeba powiedzieć, że to, co Darek potrafi robić najlepiej, to tworzenie dźwięków tak prostych, że aż idealnych. Świetnym pomysłem było wykorzystanie wokalu Hellen w takich utworach jak ALONE czy TUTKA MAI. Dodaje on dodatkowych emocji, a zarazem pozwala nam jeszcze bardziej „wejść” w dźwięki prezentowane przez Dhunę. Całość to zintegrowana harmonia, pełna prostych i spokojnych dźwięków, wzbogacona lekkim i przyjemnym beat’em. Ostatni z ośmiu utworów zamieszczonych na płycie to szybsze i bardziej energiczne spojrzenie Darka na muzykę elektroniczną. ACTIVATED to pulsująco – transowa produkcja, w której prócz sympatycznego beat’u usłyszymy całe spektrum ciekawych dźwięków jak i afrykańskich bębnów.
Oceniając całość, przy projekcie Dhuna należy postawić gigantyczny plus (+). Okres, w którym słuch o Darku lekko zaginął, został nam zrekompensowany świetnym albumem. Możemy stwierdzić również, że inżynier dźwięku Stawicki, wyśmienicie czuje się zarówno w tworzeniu spokojnych i melodyjnych chillout’ów jak i szybkich, dynamiczno – pulsujących transów. Każdy, kto choć po części zna dokonania Aural Planet czy Sundial, na pewno się nie zawiedzie, słuchając tego albumu.
______________________________
7 / 10
Tofik