Krusseldorf – Smokers Lounge

Krusseldorf - Smokers Lounge
  SOFA BEATS RECORDS
  Krusseldorf
  Smokers Lounge
  2007

   1. The Conductor
   2. Scraping the surface
   3. Rucksack of Tricks
   4. Chained
   5. A Place long gone
   6. Unload
   7. Glugg
   8. Welcome
   9. Higher Culture
   10. Spinal Block
   11. Knak
   12. Puffstep
   13. Death notes / Vapor

______________________________

Funkcja 'album dnia’ znów zadziałała. W drodze losowania wypadło: Krusseldorf – SMOKERS LOUNGE. „Krusseldorf’s SMOKERS LOUNGE is a true inspiration, a wonderful, intelligent album with many great moments. Another top album from Iboga Records / sofa beats!”. Sprawdźmy!

Krótki a zarazem mistyczny początek otwiera nam drzwi do SMOKERS LOUNGE. Szybko zasiadamy w wygodnej sofie, dookoła pustka, tylko my i dźwięki zewsząd do nas dobiegające. To, co znajdziemy w naszym LOUNGE , to czyhający na nas podejrzliwy nastrój. Czuć tu odrobinę chłodu, strachu, grozy. Uczucie przetransportowania się do wnętrza gry komputerowej chyba najlepiej oddaje atmosferę tego kawałka. Aż tu nagle wszystko odwraca się o 180 stopni. Nasz LOUNGE całkowicie zmienia swe oblicze. Oaza radości, szczęścia, pełna gama kolorów, uśmiechnięte twarze. Cyrkowy świat zabaw, sztuczek, trików, akrobacji. Można wrócić stąd do swego dzieciństwa i poszaleć jak za tych najmłodszych lat. Ale jak wiadomo nic nie trwa wiecznie i znów jesteśmy z powrotem w naszym komputerowym świecie. Kawałek nr 4 jak dla mnie jest wręcz kontynuacją tego, czym uraczył nas SCRAPING THE SURFACE. Chłodny, bez emocji, ale za to końcowy damski szept świetnie komponuje się z kawałkiem nr 5, który tym razem jest jednoznaczną kontynuacją cyrkowego świata z RUCKSACK OF TRICKS. Poprzez szybszy, lekko dub’owy UNLOAD w którym nic ciekawego się nie dzieje, przechodzimy w GLUGG. Delikatne i słodkie dźwięki powodują to, iż jedyne o czym myślimy to chwila relaksu, odpoczynku. Nie pozostaje nam nic innego, jak położyć się na wygodniej sofie i pozostawić wszystko, co dotychczasowe za nami. Poczucie wolności nieco zagłusza nam kolejny utwór. Swoją atmosferą przypominający trochę drugi i czwarty kawałek z tej kompilacji. Głęboki, wyrazisty, na pewno lepszy niż jego dwaj 'komputerowi’ poprzednicy. HIGHER CULTURE, jak już na ten album przystało, kontynuuje coś, co rozpoczęliśmy wcześniej. Sielankowy nastrój błogości powraca. Znów możemy się wygodnie rozłożyć na zielonej trawce i wpatrywać swe oczy w błękit otaczającego nas nieba. 'SPINAL BLOCK przedłuży ten stan, ale doda również coś od siebie. Świat elfów, wróżek, goblinów stanie się coraz bardziej realny. Warto go porównać do „cyrkowego świata” bo w obu poczujemy się najszczęśliwszymi istotami. KNAK zabierze nas w ogromne, puste przestworza, wśród których podryfujemy aż do PUFFSTEP. Na chwilę odpoczniemy przy słodkiej melodii, by dotrwać do DEATH NOTES. Łagodne, kojące dźwięki, odgłos wiolonczeli w tle zabiorą nas w ostatni etap naszej jakże różnorodnej i ciekawej podroży.

Parenaście minut świetnego ambient’ u. Mieszanka radości ze strachem, smutku ze szczęściem. Warto usiąść sobie na wygodnej sofie i wejść w świat SMOKERS LOUNGE choćby tylko raz. Na pewno nie odczujemy ambient’owego niedosytu po przesłuchaniu tych 13 kawałków.
______________________________

7.5 / 10
Tofik