Entheogenic – Anthropomorphic

English / Polish version

Entheogenic - Anthropomorphic
  UNIVERSAL SYMBIOSIS RECORDS
  Entheogenic
  Anthropomorphic
  2013

   1. Luminous Child
   2. Tonglen
   3. Spirit Molecule
   4. Soma (Veda Mix)

______________________________

Nie będę ukrywał, że Entheogenic to jeden z moich ulubionych projektów. Ulubiony od 2002 roku, kiedy po raz pierwszy miałem okazję usłyszeć ich album pod tym samym tytułem, wydany przez 3D Vision Relax. Od tamtego czasu, każdy ich album jest dla mnie wyjątkowy, choć tak naprawdę o prawdziwej sile projektu Entheogenic można przekonać się, jedynie słuchając ich występów na żywo. W maju 2013 roku za sprawą Universal Symbiosis Records ukazuje się ich druga w karierze EP’ka, o bardzo wymownym tytule – ANTHROPOMORPHIC. EP’ka zawiera jedynie cztery utwory, ale jak na Entheogenic przystało, całość to ponad czterdzieści minut całkiem świeżego materiału, który nie tylko przyprawia o ciarki na plecach, ale zarówno alegorycznie jak i dosłownie przenosi w inny wymiar.

LUMINOUS CHILD
Świadoma i cenestetyczna euforia wypełnia mnie zaraz po usłyszeniu pierwszych dźwięków, coś na wzór pysznego posiłku, którego nie jadło się już bardzo długo i wreszcie można ponownie go spróbować. Smak na szczęście pozostał ten sam. Uwielbiam ich organiczny i jak wielu to określa – nieco „roślinny” styl, a słuchając Entheogenic doznaję podobnych wrażeń, kiedy w 1998 roku w moje ręce wpadł album projektu Shpongle zatytułowany ARE YOU SHPONGLED? i choć od razu zaznaczę, że styl obu projektów różni się diametralnie, to jednak można wyczuć ten wspólny i łączący oba pierwiastek.

TONGLEN
Pewnie nie wszyscy wiedzą, że TONGLEN to Praktyka Dawania i Brania – znana też jako medytacja serca Atishy, jedna z mocniejszych praktyk stosowanych w buddyzmie mahajana. Polega ona na pracy z głęboko zakorzenionym schematem odruchowego uciekania od doświadczania bólu i dążenia do szybkiego uzyskania przyjemności; takie nieświadome podejście bywa czasem metaforycznie określane jako przykrywanie ran kwiatami. W swoim założeniu tonglen pomaga rozwijać współczucie dla wszystkich istot. I akurat w przypadku tego tytułu nie może tu być mowy o przypadku. Nasuwają mi się skojarzenia z buddyjskimi gompami, mnichami i poszukiwanym spokojem umysłu.

SPIRIT MOLECULE
Whoa! Jak ja uwielbiam takie kawałki! Słowa po raz kolejny wydają się zbyt ograniczone, bym był w stanie opisać ten numer. Delikatny, a jednak tak potężny, z ujmującym wokalem, który co jakiś czas daje o sobie znać, wprawiając słuchacza w hipnotyczny letarg, z którego nie chce się wyjść. Charakterystycznie zarysowane, snujące się w nieskończoność, magnetyzujące połacie dźwięków emitują niesamowitą energię, która wręcz bije z tego utworu.

SOMA (VEDA MIX)
Na deser SOMA, która zdecydowanie odstaje od subtelniejszej całości. Tempo przesuwa się tu zdecydowanie na plus, a wybudzonego ze stanu acedii słuchacza zalewa fuzja psychodelicznych brzmień, które nie pozwalają usiedzieć bezczynnie. Jest moc!

Paruzja projektu Entheogenic zawsze sprawia mi radość; każdy ich album to solidna praca, rzetelne wykonanie, dopracowana do perfekcji całość, która niczym gwóźdź po szkle zarysowuje swoją obecność głęboko w naszej szyszynce i nie pozwala już nigdy o sobie zapomnieć. Tak było w przypadku wszystkich poprzednich albumów, które stały się dla mnie wręcz ikonami, tak samo jest i w przypadku ANTHROPOMORPHIC – albumu, którego na pewno przeciętnym nazwać nie można…
______________________________

9 / 10
Marion