Ethneomystica Vol. 1

English / Polish version

Ethneomystica Vol. 1
  MYSTIC SOUND RECORDS
  Compilation
  Ethneomystica Vol. 1
  2014

   01. Sub Aqua
   MANMADEMAN
   02. Swinging Satori
   CHRONOS
   03. Black Hole To The Soul
   NATURELEMENT
   04. Damien El Racho
   RADIOACTIVE SANDWICH
   05. Infinity Inside
   GLOBULAR
   06. The Wanderer
   SLACKBABA
   07. Shamanic Wisdom
   YECHIDAH
   08. Faces Come Out Of The Rain
   VLASTUR & JP ILLUSION
   09. Pink Glasses
   MAHAON
   10. Riddlefish (Maiia 2014 Remix)
   YGGDRASIL

______________________________

Mystic Sound Records to debiutująca na rynku muzyki downtempowej wytwórnia, mająca swoje korzenie w Rosji. Ten powstały na początku 2014 roku label ma nam przysporzyć nowych doznań związanych z tą muzyką, a jak sami założyciele mówią to, co oferować ma nam nowy label, to przede wszystkim wszelakie odmiany muzyki downtempowej, skupione głównie na takich gatunkach, jak: psytrance, goatrance, ambient, psychill czy psydub. Warto tu wspomnieć również o samych założycielach, którymi są Alla Vagner (Maiia Project) i Edward Cybered, związany z dość sporą ilością różnych projektów, ale zawsze będący nieco za plecami swoich kolegów.

ETHNEOMYSTICA to pierwszy rozdział twórczości tego duetu, a w sumie to tylko jego jednej połówki, bo cała kompilacja została przygotowana przez Allę Vagner. W samej kompilacji jest 10 utworów, a artyści, którzy się w niej znaleźli, tylko i wyłącznie przyciągają słuchacza, bo przecież takie nazwy, jak: Globular, Slackbaba, Chronos czy Yggdrasil mówią same za siebie, a przy okazji znajdują się pośród wielu innych wschodzących i utalentowanych artystów. Co jeszcze przemawia na plus za tą kompilacją to fakt, że za pomocą serwisu bandcamp możemy ją mieć za kompletną darmochę, jednak zachęcam, aby w okienku „name your price” zostawić przysłowiowe dwa grosze.

Wróćmy jednak do tego, co najważniejsze, czyli do samej kompilacji, która w większej części utrzymana jest w dub’owym klimacie, o czym mogą świadczyć pierwsze trzy utwory, które zdecydowanie zostały utrzymane w tej aranżacji, przy czym dwa pierwsze posłużą nam do kanapowego odpłynięcia, natomiast trzeci rozrusza nas nieco z letargu, w który możemy popaść za sprawą ManMadeMan oraz Chronosa. Tajemnicza i ciut złowieszcza atmosfera udzieli się nam w kolejnym kawałku, a Radioactive Sandwich obudzi w nas poczucie strachu. Nasze ciało uspokoi prawie piętnastominutowy INFINITY INSIDE wprost spod ręki niezawodnego Globulara, który elementy dub’owe opanował do perfekcji, a mieszając je z nieco shpongle’owymi wstawkami, dostajemy świetną porcję dźwięków wprost z czarodziejskiej dżungli. Nie zawodzi również Slackbaba i wprowadza nasze ciało w przyjemne, podrygujące wibracje. To samo można powiedzieć o kolejnym utworze – Yechidah’a słucha się przyjemnie, a etniczne wstawki w dub’owym kawałku sprawdzają się naprawdę dobrze. Ostatnia trójka szczególnych zmian dla całej kompilacji już nie wnosi. Vlastur & J.P Illusion, Mahaon, Yggdrasill utrzymują poziom poprzedników i dub’owo–ambientowo dokańczają mistyczne dzieło prosto z Mystic Sound Records.

Każdy fan dub’owej wersji muzyki ambientowej będzie mocno zadowolony z dokonań nowo powstałego labelu. Całość trzyma wysoki poziom, a same utwory dobrane są wręcz wyśmienicie. To, czego mi tutaj zabrakło, to lekkiej nuty różnorodności. Za dużo dub’u w dub’ie, a to potrafi czasami zmęczyć. W każdym razie, kto nie słyszał, usłyszeć powinien.
______________________________

7 / 10
Tofik