Next Step

English / Polish version

Next Step
  NUTEK CHILL
  Compilation
  Next Step
  2013

   1. Déjà Vu in 24 Bits
   GREEN BEATS
   2. Above The Sky
   DUBSALON
   3. Nacidos para Volar
   LAB’S CLOUD
   4. Electro Mangaling
   COUNTER POINT
   5. Dub Candy
   ELIPTICAL SOUND SYSTEM
   6. Different Dub
   ISHDUB & JUAN CANO
   7. Fractals Everywhere
   BOHEMIAN
   8. Vimana Space Travel
   ASHNAIA
   9. Crystal Perry
   SHANTRIP
   10. Emotional Seed Of Love
   KUKAN DUB LAGAN

______________________________

Nutek Chill i Green Beats to na chwilę obecną słabo rozpoznawalne nazwy w szeroko pojętym świecie muzyki elektronicznej. Label Nutek Chill to skromne odgałęzienie od ciut większego labelu, jakim jest Nutek Records, powstały w 2006 roku w Hiszpanii, a dokładnie w Barcelonie, skupiający się przede wszystkim na muzyce z gatunku psytrance oraz full on. Z kolei Green Beats to duet uformowany przez Xaviera i Victora, odpowiednio dj’a i producenta muzycznego, który posiada na swoim koncie jedną EP’kę oraz parę pojedynczych utworów, wydanych na kompilacji MIRA. W trzy lata po wydaniu pierwszej EP’ki, do konta hiszpańskiego duetu możemy dopisać kolejną pozycje, a mianowicie kompilację NEXT STEP, którą można spotkać również pod nazwą FIRST STEP. W tej kompilacji znajdziemy mieszankę artystów z całego świata, a z doświadczenia już wiem, że gdy mamy do czynienia z tak różnorakimi wykonawcami, to zapewne i cała kompilacją będzie różnoraka. Tacy wykonawcy, jak: Dubsalon, Kukan Dub Lagan, Lab’s Cloud na pewno zwiastują kawał dobrej muzyki, a ci mniej znani zapewne nie będą odstawać od poziomu tych nieco bardziej znanych.

Kompilacja staruje od flagowej produkcji Green Beats, jaką jest kawałek DEJA VU IN 24 BITS. Jest to energiczna dawka smakowitego, psychedelicznego dubu, świetnie wpasowującego się w słoneczny dzień i beztroskie wpatrywanie się w chmury przesuwające się na horyzoncie. Pełne odprężenie gwarantowane. Dubsalon swoim ABOVE THE SKY tylko i wyłącznie pogłębi nasz nastrój pozytywnego relaksu, a nasze ciało uniesie się jeszcze wyżej ku niebiosom. Lab’s Cloud – NACIDOS PARA VOLAR to już zdecydowanie inna porcja ambientowych dźwięków – słoneczne, dubowe rytmy przeistaczają się w majestatyczną, głęboką podróż po kwaśno-downtempowych przestworzach. NACIDOS PARA VOLAR to zdecydowanie solidna dawka kwaśnego i zagadkowego podróżowania. Counter Point – ELECTRO MANGALING trudno sklasyfikować w jakikolwiek sposób, ni to dub, ni to downtempo, w każdym razie coś pokroju IDM. Utwór powykręcany w każdy możliwy sposób, momentami maksymalnie relaksujący, a czasami drażniący swoją nachalnością. Kompletnie mi nieznany hiszpańsko-wenezuelski duet, Eliptical Sound System koi nas solidną dawką dubu z domieszką psychedelicznych wstawek. Zatopieni w basenie cukierkowości kawałka DUB CANDY osłodzimy swój umysł i ciało na dość długo. IshDub & Juan Cano to kolejne nazwy nie mówiące mi zupełnie nic, a ich DIFFERENT DUB w pełnej krasie prezentuje swoją delikatność i ukojenie. FRACTALS EVERYWHERE – tytuł przyciąga od razu i daje nadzieję na solidne odpłynięcie w świat zawirowanych, powykręcanych, kolorowych, fraktalowych wizji. Bohemian (kolejna nieznana postać) w downtempowo-psychedeliczno-dubowym klimacie zabiera nas w swój dość specyficzny świat. Mimo tak przeróżnej mieszanki dźwięków, całość komponuje się wyśmienicie, a przy zamkniętych oczach i chwili wyciszenia owe fraktale nie były tylko ot tak sobie jakimś wymysłem. Ashnaia – VIMANA SPACE TRAVEL snuje się niczym pędzące po niebie, białe cumulusy, z sekundy na sekundę rozpływa się coraz bardziej, a delikatny beat wprowadza nas w stan konkretnego rozleniwienia. Shantrip podtrzyma nasz rozleniwiony stan, ale nie będzie to już błogie falowanie po przestworzach, tylko ponownie, w lekko dubowym klimacie znajdziemy ukojenie dla ciała i duszy. Na sam koniec, do snu ułoży nas Kukan Dub Lagan oraz jego EMOTIONAL SEED OF LOVE. Spokojna, praktycznie pozbawiona beatu produkcja idealnie kończy tą ciekawą kompilację.

NEXT STEP to składanka pełna psychedeliczno-dubowego grania, które momentami rozgrzewa do czerwoności, aby za chwilę pozwolić ochłonąć i dać się ponieść przestworzom. Mieszanka artystów znanych i nieznanych nie ma tutaj znaczenia, bo wszystko i wszyscy wywiązali się tutaj ze swojej pracy z nawiązką i stworzyli kawał solidnej porcji muzyki.
______________________________

7 / 10
Tofik