About

Grupa przyjaciół, znajomych i pasjonatów delikatniejszych odmian psychedelicznych brzmień inspirowanych muzyką, twórczością i sztuką wywodzącą się z buddyzmu, jak i dalekich Indii, postanawia utworzyć bardziej formalną grupę. Tak też rodzi się projekt Ashoka. Nazwa nawiązuje zarówno do mistycznej rośliny (Saraca indica), znanej ze swych magicznych właściwości, jak i legendarnego hinduskiego władcy Asioka, który zasłynął z prowadzenia polityki opartej na Dharmie i Ahimsie (doktrynach hinduskich głoszących pokój).

Projekt Ashoka jako główny cel stawia sobie organizację sceny chillout podczas imprez, na których dominują dźwięki szeroko pojętych odmian psychedelic trance. Niesamowite fluoro dekoracje, figury 3D, relaksująca muzyka, wizualizacje, chai shop, jak i budowanie prawdziwie rodzinnej atmosfery, dzięki której poczujecie się jak w domu, to główna domena Ashoki. Kolektyw liczy obecnie sześć osób i mimo że każdy z nich ma przypisaną inną rolę w grupie, to tak naprawdę łączy ich jedno – ponadczasowa przyjaźń.

Podobno nie ma nic piękniejszego niż relaks po dobrej imprezie. Czy każdy z Was nie marzył niejednokrotnie, by usiąść w wygodnej kanapie, wyciągnąć zmęczone nogi, napić się czegoś dobrego, co ugasi pragnienie, przy okazji nacieszyć wzrok cudownymi, mistycznymi obrazami, a wszystko to przy kojących, odprężających dźwiękach? Kolektyw Ashoka wychodzi na przeciw właśnie tym oczekiwaniom. Cieszymy się, bo jesteśmy chyba jedyną tego typu ekipą w Polsce, nikt wcześniej nie zajmował się (WYŁĄCZNIE) sceną chillout’ową. Na naszych imprezach oprócz doznań muzycznych zapewniamy także coś dla oka – świat fraktalnych wizualizacji, a nawet coś na ząb, czyli chai shop; wszystko oczywiście w otoczce fluorodekoracji.

HISTORIA :
Projekt, przynajmniej oficjalnie powołany został do życia w grudniu 2007 roku. Oczywiście wszyscy jego członkowie już wcześniej byli aktywnymi działaczami sceny psychedelic w Polsce. Pierwszą imprezę (jeszcze nie jako kolektyw) zorganizowali 28 lutego 2004 roku w nieistniejącym już rybnickim klubie Xtc. Zagrali tam wtedy między innymi Darkmoon (Rumpepilz – Szwajcaria), Manu de Reise (RPC – Niemcy), Woon (BE – Holandia), oczywiście nie zabrakło rodzimego akcentu, który reprezentowali dumnie Styropian (Psylesia) i Marion (Ashoka/Psylesia). Impreza przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów, przyciągnęła bowiem ogromną ilość ludzi (a przypomnijmy, że psytrance nie był wówczas popularny na Śląsku), którzy bawili się przez cały weekend.
Po tym sukcesie przyszedł czas na kolejną odsłonę. Tak też 30 kwietnia 2004 roku, w opuszczonej fabryce mebli organizują Evolution of Goa Part 2. W niemal niezmienionym składzie, po raz kolejny udaje im się przyciągnąć tłumy ludzi, którzy z uśmiechami na twarzach bawią się do białego rana. Pod koniec roku 2004 rodzi się projekt Psylesia, który przejmuje psykoronę na śląskiej ziemi, organizując cykl imprez takich jak Trip to Goa (w katowickim klubie Scena GuGalander), DejaVooDoo (klub Pozytywka, Rybnik), czy legendarne już imprezy spod szyldu Tales w katowickim INQbatorze. Po trzech długich latach Marion wraz z kilkoma przyjaciółmi postanawia założyć nowy projekt, tak też zostaje powołana do życia Ashoka. Obecnie projekt ściśle współpracuje z kolektywem Psylesia, starając się zaszczepiać i poszerzać kulturę psychedelic w naszym kraju.

CHAI SHOP :
To niewątpliwie etykieta Ashoki. Kuszący aromat różnych orientalnych potraw, unoszący się w powietrzu przyciąga głodnych i spragnionych, którzy jeden po drugim ustawiają się w kolejce. Masala chai, yerba mate, najróżniejsze odmiany herbatek, gofry, tosty – to tylko niektóre specjały, które serwuje Kasia podczas imprez. Vege food to jednak nie wszystko, co dostaniecie w chai shop’ie, zawsze bowiem można liczyć na miłe słowo i przyjazny uśmiech.

FLUORO :
Mimo że w przygotowywanie dekoracji zaangażowana jest cała grupa, to jednak „silną” rękę trzyma nad nimi Beata. Nasza wizjonerka, dekoratorka i architekt wnętrz (również z wykształcenia). To właśnie ona odpowiada za efektowne rozmieszczenie dekoracji, aranżacje i wystrój. Figury 3D, backdrop’y, piramidki, grzyby, listki, fale czy trąbki, to pewnie nie obco brzmiące nazwy dla tych, którzy choć raz mieli okazję odwiedzić nasz chillout room.

VISUALS :
Wizualizacje to nieodzowna część imprez spod szyldu Ashoka. Przez psychedeliczny świat wizji i iluzji przeprowadzi Was Tofik. Prezentowane przez niego obrazy to ucieczka od namacalnego, łatwego do zdefiniowania świata realnego. W wizjach Tofika dominuje powykręcany, mistyczny klimat często przy wykorzystaniu elementów natury, który w połączeniu z muzyką przenosi nas w naprawdę dalekie miejsca.

MUSIC :
Tutaj pole do popisu mają Marion, Afrock (który obecnie przebywa poza granicami naszego kraju) i Swen (Dzoncy) strOOp. W swoich setach prezentują szerokie spectrum psychedelicznych dźwięków chillout’owych pochodzących z różnych zakątków świata, począwszy od psyambient’ów, na psydub’ach skończywszy.

REVIEWS :
Na uwagę zasługuje fakt, iż Ashoka zajmuje się nie tylko organizacją imprezowej sceny chillout. Na naszej stronie internetowej znaleźć można recenzje wielu albumów z gatunku ambient / downtempo / dub / chill. W miarę możliwości staramy się, by na stronie pojawiały się wciąż nowe recenzje, tym samym nasza recenzjowa baza danych wciąż rośnie, z czego się bardzo cieszymy i zapraszamy do lektury.

Sun, love, peace and chillout…