Desert Dwellers – Dive Into Forever

English / Polish version

Desert Dwellers - Dive Into Forever
  DESERT TRAX
  Desert Dwellers
  Dive Into Forever EP
  2013

   1. Desert Dwellers – Dive Into The Core (Feat. Ixchel Prisma)
   2. Desert Dwellers – You Can See Forever (Feat. Ixchel Prisma)
   3. Android Cartel – Wake Up Call (Desert Dwellers Remix)

______________________________

Desert Dwellers idą jak burza… Tylko w roku 2013 dali nam o sobie znać aż dwukrotnie – cały mijający rok można spiąć klamrą spod znaku DD, bo w styczniu pojawiła się EP’ka CRITTERS, a w grudniu kolejna EP’ka – DIVE INTO FOREVER. O ile propozycja ze stycznia zawiera w sobie aż 5 kawałków, to ta z miesiąca wieńczącego rok – jedynie trzy, z czego dwa pierwsze to nowe kawałki Desert Dwellers z ujmującym wokalem Ixchel Prisma, a trzeci to remiks nieznanego mi duetu dj’skiego, Android Cartel, który tworzy głównie muzykę z gatunku tech-house.

Recenzowaną EP’kę przesłuchałam już kilkanaście razy, nie ze względu na fakt, że jest krótka, ale dlatego że ciągle czuję niedosyt. Dwa pierwsze kawałki są świetne, z naciskiem na drugi, który jest wprost rewelacyjny. Dużym rozczarowaniem jest dla mnie trzeci kawałek, wspomnianego wyżej duetu Android Cartel – niestety tego typu kawałki mnie nie przekonują, bo o ile mogę wycisnąć z niego kilka motywów, które mi odpowiadają, to dubstepowy beat przysłania mi całość i pozostawia negatywny odbiór. Mimo wszystko nie mogę się doczekać pełnego albumu Desert Dwellers, bo DIVE INTO FOREVER powoduje to samo, co pierwszy kęs pysznej potrawy – od razu chce się spróbować większego kawałka. EP’ka z grudnia 2013 roku jest naprawdę ciekawym zalążkiem przyszłego albumu.

Na koniec, chciałabym dodać kilka słów o samym projekcie Desert Dwellers, bo ciekawa wydaje mi się geneza powołania go do życia, historia początków. Pewnie wielu z Was kojarzy ten projekt głównie z kilkoma nazwiskami, pseudonimami: jako pierwszy na horyzoncie wyłania się założyciel Desert Dwellers, Amani Friend (aka Global Dragon), następnie współzałożyciel, Treavor Moontribe, dodatkowo wśród artystów współpracujących z projektem można wyróżnić: Rara Avis oraz Craig’a Kohland’a. Oprócz oczywistych umiejętności producenckich i dj’skich, które połączyły artystów, miejsc pochodzenia (tj. południowej Kalifornii i Nowego Meksyku), jest kilka punktów stycznych potwierdzających symbiozę członków Desert Dwellers. Przede wszystkim łączy ich (oprócz gatunków muzycznych takich, jak: psychill, psytrance, downtempo, ambient, dub, itd.) samo podejście do muzyki – MUZYKA jest nie tylko dziedziną sztuki, ale przede wszystkim środkiem do leczenia duszy, co więcej elementem wspólnym są jeszcze: dźwięki YOGI w połączeniu z elektroniką, wpływy ETNICZNE, ANTYCZNE, SZAMANIZM, i wreszcie PUSTYNIA, od której wszystko się zaczęło. Desert Dwellers swoje korzenie wypuścili właśnie na pustyni, kiedy to w latach 90-tych duet Amani Friend – Treavor Moontribe pod szyldem undergroundowego projektu Moontribe organizowali taneczne rytuały na terenach pustyni południowej Kalifornii i Nowego Meksyku. Stąd też w ogóle nie dziwi nazwa samego projektu, a co więcej członkowie kolektywu Desert Dwellers symbolicznie są nomadami wędrującymi po znanych i nieznanych terytoriach w poszukiwaniu dźwięków kojących dusze nas, słuchaczy.
______________________________

7 / 10
Kasia