Vajra
Compilation Vajra 2006
GAUDI 2. Idea Spiral CELL 3. Lot of Sound (rmx) MAUXUAM 4. Double D TRIPSWITCH 5. Opalin (Sonica edit) AES DANA 6. Piano Suite SCENE 7. Clean that too TROTTER 8. Le bonne Etoile TIKAL 9. Pardesi CHILLED C’QUENCE |
______________________________
Vajra w sanskrycie oznacza zarówno piorun jak i diament. W mitologii hinduskiej vajra była narzędziem, a raczej rodzajem broni używanym przez Indrę. Był on panem wojny, uosobieniem odważnego wojownika, bohatera, ale także hulaki, który nadużywał somy, zwielokrotniającej jego moc. Władał deszczem, burzą, błyskawicą i gromem, a ponieważ zsyłał życiodajne deszcze, uważano go także za boga płodności. Bardzo często Indra przedstawiany był jako jadący na słoniu podróżnik, trzymający w ręku vajrę. Co ciekawe, w tantrze buddyjskiej vajra jest odpowiednikiem męskiego organu seksualnego, a także symbolizuje kosmiczną siłę, współczucie, litość i miłosierdzie. Dzwonki, które tak często zestawiane są z vajrą, są symbolami kobiecego organu seksualnego, oraz zapewniają o nadludzkiej mądrości i cnocie. Bardzo często można spotkać Buddę trzymającego w jednej ręce vajrę, a wokół drugiej oplecione dzwonki. Ma to stanowić jedność pomiędzy cnotą i mądrością a litością i miłosierdziem. Buddyjskim odpowiednikiem vajry jest, vayrayana – która wyznacza jedną z trzech głównych gałęzi buddyzmu. Vajrayana w dosłownym tłumaczeniu oznacza 'piorunową drogę’ lub chyba bardziej znaną 'diamentową drogę’. Diament to specyficzny kamień, zasłynął nie tylko jako szlachetna ozdoba, metafora piękna, wyjątkowości i bogactwa. To także jedyny kamień, który dzięki swej niespotykanej twardości, jest w stanie przeciąć wszystko z wyjątkiem samego siebie.
Indica Records nie bez kozery zdecydowała się na taki właśnie tytuł dla tej kompilacji. Słuchając jej, na pewno poczujemy stanowczość i potęgę hinduskiego boga, usłyszymy kroki słonia, na którym rozgniewany Indra jedzie na spotkanie ze śmiertelnikami. Nie trudno też usłyszeć dźwięk dzwonków, owiniętych wokół lewej ręki Buddy, który wyjaśnia nam znaczenie mądrości i cnoty na świecie. Vajra to także rodzaj instrumentu, wykorzystywanego głównie w tantrze buddyjskiej – jeśli głęboko wsłuchamy się, na pewno usłyszymy jego charakterystyczne brzmienie. Taka właśnie jest VAJRA. Momentami twarda jak diament. Momentami delikatna jak płatek lotosu skropionego poranną rosą. Myślę, że chyba każdy, kto zdecyduje się na przesłuchanie tego albumu, znajdzie tam coś dla siebie.
Dla mnie ta płyta ma naprawdę wyjątkowe znaczenie, wiele ciekawych wspomnień i obrazów, jakie kreślą dźwięki VAJRY sprawiają, że bardzo często sięgam po ten album.
VAJRA is a must have for ambient lovers, chillers and lazy dancers, this compilation will surely be the perfect answer for all those selective listeners!
______________________________
9 / 10
Marion